Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.

Aqua Pro Injectione Kabi

Substancje czynne:

Aqua sterilisata

Dostępne dawki:

rozp. do sporz. leków parenteralnych 50 amp. 10 ml 21,86 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

Opis:

Wskazania
Jałowa woda do wstrzykiwań służy jako środek do rozcieńczania lub rozpuszczania odpowiednich produktów leczniczych do stosowania parenteralnego.
Dawkowanie
Podawana ilość zależy od rodzaju dodanego produktu leczniczego. Szybkość podawania zależy od schematu dawkowania przepisanego preparatu. Po odpowiednim przygotowaniu roztw. z dodawanymi produktami leczniczymi, dawka zwykle zależy od wieku, mc. i stanu klinicznego pacjenta oraz wyników badań laboratoryjnych.
Uwagi
Roztw. przeznaczony jest do rozpuszczania i podawania produktów leczniczych. Właściwa objętość i droga podania zależą od zasad użycia dodawanych preparatów.
Przeciwwskazania
Woda do wstrzykiwań nie powinna być podawana sama. Należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania do stosowania dodawanych produktów leczniczych.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Woda do wstrzykiwań jest hipotoniczna i nie należy jej podawać samej. Nie należy jej stosować do dożylnego wstrzyknięcia bez doprowadzenia (w przybliżeniu) do izotonii za pomocą odpowiedniej substancji rozpuszczonej. Jeśli woda do wstrzykiwań jest używana do rozcieńczania roztworów hipertonicznych, należy stosować odpowiednie rozcieńczenie, aby otrzymać roztwór zbliżony do izotonii. Inf. dużych objętości hipotonicznych roztworów z zastosowaniem jałowej wody do wstrzykiwań jako rozpuszczalnika może prowadzić do hemolizy. W przypadku podawania dużych objętości produktu leczniczego, należy systematycznie sprawdzać równowagę jonową. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - nie dotyczy.
Interakcje
Nie są znane. Należy wziąć pod uwagę możliwe kliniczne interakcje pomiędzy różnymi rozpuszczanymi produktami leczniczymi.
Ciąża i laktacja
Ryzyko stosowania podczas ciąży i podczas karmienia piersią zależy od rodzaju dodawanych produktów leczniczych.
Działania niepożądane
Podanie dożylne samej wody do wstrzykiwań może wywołać hemolizę. Możliwość wystąpienia innych działań niepożądanych zależy od rodzaju dodawanego produktu leczniczego.
Przedawkowanie
Inf. dużych objętości hipotonicznych roztworów z zastosowaniem jałowej wody do wstrzykiwań jako rozpuszczalnika może prowadzić do hemolizy. Oznaki i objawy przedawkowania zależą od rodzaju dodawanego produktu leczniczego. W razie przypadkowego przedawkowania należy przerwać leczenie i obserwować pacjenta w celu wykrycia objawów przedmiotowych lub podmiotowych związanych z podawanym produktem leczniczym.
Działanie
Ponieważ woda do wstrzykiwań jest tylko nośnikiem dla dodanych produktów leczniczych, właściwości farmakodynamiczne zależą od rodzaju dodanego leku.
Skład
Woda do wstrzykiwań 1 g/1 ml.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.