Seniorzy mogą przesyłać propozycje ws. darmowych leków
Ze zgromadzonych danych zostanie przygotowana lista leków najczęściej kupowanych przez osoby po 75 roku życia. Ten głos seniorów z wykazem pożądanych leków organizatorzy przedłożą Ministrowi Zdrowia z nadzieją na uwzględnienie go w pracach nad obwieszczeniem zawierającym wykaz darmowych leków dla tej grupy wiekowej.
Jak przypominają organizatorzy akcji, zgodnie z danymi GUS w Polsce jest ponad 3 mln osób powyżej 75 roku życia. Dobre działanie ustawy będzie miało zatem wpływ praktycznie na 8 procent naszego społeczeństwa, nie wliczając do tego rodzin czy opiekunów seniorów.
- Mimo, iż ustawę należałoby z perspektywy seniorów ocenić pozytywnie, sam system realizacji uprawnień w niej zawartych może spowodować, że w praktyce tylko nieliczni skorzystają z darmowych leków. Dodając do tego wielką niewiadomą w postaci rzeczywistej zawartości listy darmowych leków oraz znacznych środków, które w 2017 roku mają zostać przeznaczone na sfinansowanie dopłat do leków, KIGS i OK SENIOR postanowiły przygotować propozycję takiej listy leków oraz zwrócić uwagę na konieczność usprawnienia systemu dostępu do darmowych leków 75+ - czytamy w komunikacie.
Ministerstwo Zdrowia zakłada, że w latach 2016-2020 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na darmowe leki wyniesie 8,3 mld złotych, a w 2016 koszt funkcjonowania ustawy to 125 mln zł.