Seniorzy spodziewali się większych oszczędności?
Jak poinformował portal info.elblag.pl, seniorzy spodziewali się większych oszczędności. - Te najnowocześniejsze, najbardziej skuteczne leki niestety na tej liście się nie znalazły. Wychodzi więc na to, że (emeryci - red.) regularnie przyjmują np. osiem różnych medykamentów i tylko jeden z nich otrzymują za darmo – powiedziała portalowi Krystyna Adamska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Oddziału Rejonowego w Elblągu
Podobnie wypowiedzieli się elbląscy farmaceuci, którzy przyznają, że choć seniorzy stanowią zdecydowaną większość wśród ich klientów, to darmowych leków wcale nie wydają tak dużo. - Tak naprawdę należałoby spytać się lekarzy, dlaczego tych leków nie przepisują - powiedziała portalowi jedna z farmaceutek.
Ustawa o bezpłatnych lekach dla pacjentów powyżej 75 roku życia obowiązuje od 12 czerwca 2016 roku. Zgodnie z ustawą każdy, kto ukończył 75 lat, ma prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wymienionych w specjalnym wykazie. Nie mają znaczenia dochody seniora ani jego status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL. Lista bezpłatnych leków jest częścią obwieszczenia refundacyjnego. Znajdują się na niej leki stosowane w leczeniu osób starszych (głównie chorób przewlekłych, np. chorób serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy).
Nowy wykaz leków będzie obowiązywał od 1 lipca 2017. Jak zawsze wszystkie zmiany zostaną uwzględnione w naszej internetowej wyszukiwarce oraz bezpłatnej aplikacji Lek Seniora!