Pierwsza rocznica projektu Leki 75+
„Dzisiaj chcemy się pochwalić – powiedział minister – program Leki 75+ to sukces. To coś, co było bardzo dawno zapowiadane, wielu się do tego przymierzało przed nami, a nam się to udało”.
Jak informuje resort zdrowia, program wyszedł naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, dla których kwota wydawana na leki stanowi znaczącą pozycję w budżecie domowym. Osoby chore w podeszłym wieku zyskały dostęp do leków ważnych z punktu widzenia ich zdrowia. Minister Radziwiłł podkreślił, że „było rzeczą absolutnie skandaliczną i wstydliwą”, że wielu schorowanych, starszych ludzi dotychczas nie było stać na wykupienie leków, które przepisali im lekarze.
„Wbrew wątpliwościom, jakie się pojawiały, program Leki 75+ rzeczywiście pozwala leczyć część pacjentów bezpłatnie – zapewnił minister zdrowia – w praktyce większość chorób, które są charakterystyczne dla wieku starszego, może być leczona zestawem leków, które znajdują się na liście”.
Statystyki pierwszego roku działania programu Leki 75+
- 2,2 mln seniorów skorzystało z bezpłatnych leków
- 564 mln zł przeznaczono na realizację projektu w 2017 roku
- 40 mln opakowań bezpłatnych leków wydano seniorom
- 15 mln recept zrealizowano w ramach programu
- 1530 pozycji znajduje się aktualnie na liście leków 75 plus
Jakie leki znajdują się na liście?
- Dla chorych na cukrzycę – insuliny i analogi insulinowe.
- Dla pacjentów ze zmianami neurologicznymi – leki na chorobę Parkinsona, depresję i otępienie.
- Leki stosowane w powszechnych chorobach takich jak: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, jaskra, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.
„W tym roku mamy do wykorzystania 564 mln zł. W następnym jest to ponad 640 mln – poinformował minister zdrowia – to nie jest symboliczna pomoc, ale naprawdę potężna ulga. W kieszeniach pacjentów zostały setki milionów złotych”.
Resort zdrowia zapowiada, że kwota przeznaczona na program będzie systematycznie wzrastać i szacuje, iż w 2025 r. będzie to 1 miliard 203 miliony złotych.
Aktualny wykaz bezpłatnych leków dla seniorów zawiera 1530 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się ich 1489). Jak zawsze wszystkie zmiany zostały uwzględnione w naszej internetowej wyszukiwarce oraz bezpłatnej aplikacji Lek Seniora!