Czy do listy 75+ zostaną dodane darmowe szczepienia?
– Mamy problem z grypą i z zachorowalnością na grypę. Koszt zaniechania szczepień dla populacji jest bolesny a jego konsekwencje są trudne do zaakceptowania, bo niestety umierają ludzie. Problem z grypą wynika z bardzo niskiego odsetka zaszczepionej populacji. W przyszłym sezonie będziemy myśleli nad grupami chorych, które mogłyby uzyskać refundację tego szczepienia – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.
W obecnym sezonie zmarło już 37 osób, 15 363 było hospitalizowanych, a zachorowało ponad 4 miliony (4 355 558). Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby powyżej 65 roku życia, dzieci i osoby z chorobami przewlekłymi. Najwięcej zgonów potwierdzono u osób właśnie po 65 roku życia – aż 24.
Według amerykańskich statystyk w latach 1976-2007 zgony pacjentów powyżej 65. roku życia stanowiły blisko 80 proc. wszystkich zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Często nie są to bezpośrednio zgony z powodu grypy, ale jej powikłań. W przypadku grypy u osób przewlekle chorych może nastąpić nasilenie choroby przewlekłej, które w konsekwencji prowadzi do zgonu.
– Na pewno będziemy się starać objąć szczepieniami tych, którzy najbardziej na tym skorzystają: grupy ryzyka, populacje definiowane wiekiem lub obie te grupy. W najbliższych miesiącach będziemy przyglądać się możliwościom refundacji szczepienia przeciw grypie – komentuje podsekretarz stanu Marcin Czech.
O darmowe szczepionki dla seniorów apelują także lekarze. Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski uważa, że szczepienia dla seniorów powinny być bezpłatne, tym bardziej że znajdują się oni wśród osób, wobec których PZH zaleca taką formę profilaktyki. PZH w zaleceniach podkreśla, że szczególnie po 65 r.ż. znacznie zwiększa się liczba osób należących do grup wysokiego ryzyka. Nie chodzi zresztą tylko o kategorię wiekową: zalecenie szczepienia dotyczy też m.in. pacjentów z przewlekłymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego czy pensjonariuszy domów opieki i innych placówek dla osób przewlekle chorych. A to przecież też w większości ludzie starsi.
- Najlepiej byłoby bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie wszystkich seniorów, ale to oczywiście nie jest realne. Wydaje się jednak, że przyjecie kryterium wiekowego analogicznego do bezpłatnych leków, czyli 75+, jest możliwe do udźwignięcia przez budżet - powiedział Jacek Krajewski.
Źródło: newsrm.tv | Porozumienie Zielonogórskie