Minister Szumowski o darmowych lekach dla seniorów
Szumowski poinformował, że na liście bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia jest już 2043 pozycji (151 substancji czynnych w 62 grupach).
Od początku programu Leki 75+, czyli od 1 września 2016 r., do końca września 2018 r. wydano 1,07 mld zł. Z darmowych leków skorzystało już ponad 2,4 mln seniorów. Zgodnie z założeniami projektu 75+ kwota przeznaczona na finansowanie wzrasta z każdym kolejnym rokiem. W 2018 r. limit wydatków zwiększono o 50 mln zł.
Bezpłatnie leki przysługują wszystkim seniorom 75+ uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanym ze środków publicznych. Jedynym kryterium jest wiek weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL). Zgodnie z przepisami receptę na bezpłatne leki może wystawić jedynie lekarz lub pielęgniarka, do których pacjent jest zapisany w przychodni.
MZ przekonuje, że takie rozwiązanie ogranicza ryzyko polipragmazji, czyli przyjmowania leków w niewłaściwym połączeniu, dawce lub w większej ilości niż jest to wskazane. Jeżeli lekarz specjalista uważa, że pacjent powinien być leczony lekami, które mogą być przepisane pacjentowi bezpłatnie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, to powinień przekazać lekarzowi poz pisemną informację na temat zalecanego leczenia, który może na podstawie przekazanej informacji przepisać leki bezpłatnie.
Aktualną listę darmowych leków można znaleźć w naszej internetowej wyszukiwarce oraz bezpłatnej aplikacji Lek Seniora!