Internetowe Konto Pacjenta - poradnik dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia przygotowało specjalny poradnik dla seniorów, który krok po kroku wyjaśnia, co to jest Internetowe Konto Pacjenta, jak się na nie zalogować i jak z niego korzystać.

IKP pozwala nie tylko podejrzeć historię naszego leczenia, ale daje też dostęp do e-recept czy szczegółowych informacji o zalecanym dawkowaniu leku. Aktywacja dostępu jest stosunkowo prosta, a jednak wciąż wiele osób nie korzysta z nowych rozwiązań.

„Jeśli płacisz rachunki przez internet, to bez problemu poradzisz sobie z Internetowym Kontem Pacjenta. Możesz też poprosić kogoś bliskiego, żeby Ci pomógł” - tłumaczy resort zdrowia.

Dlaczego Internetowe Konto Pacjenta jest wygodne?

  • Dzięki niemu nie musisz niczego pamiętać i zapisywać — na swoim koncie sprawdzisz, jakie leki zapisano Ci ostatnio, jak je masz przyjmować i kiedy masz kolejną wizytę u lekarza umówioną w ramach NFZ.
  • Dzięki IKP lekarz może wystawić Ci e-receptę na leki, które stale bierzesz na podstawie konsultacji przez telefon.
  • Jeśli zdecydujesz się upoważnić kogoś z rodziny lub opiekunkę, ta osoba łatwiej wykupi dla Ciebie leki i przypomni o wizytach u lekarza i terminach badań.

Poradnik Ministerstwa Zdrowia dostępny jest tutaj.

 

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 75+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora, jak każdy nowy projekt, wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 75 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 75+

Ustawa o bezpłatnych lekach dla pacjentów powyżej 75 roku życia, nazywana ustawą 75+, obowiązuje od 12 czerwca br. Zgodnie z ustawą każdy, kto ukończył 75 lat, ma prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wymienionych w tym wykazie. Nie mają znaczenia dochody seniora ani jego status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Będzie ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają głównie leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp. Na liście „S” znajdą się te leki, na które dotychczas obowiązywała częściowa odpłatność (30 i 50 proc.).

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących ilości tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy ilości opakowań.