Najwięcej e-recept wystawiono seniorom

8 stycznia br. e-recepta zastąpiła tradycyjną papierową receptę. Od początku uruchomienia e-recepty czyli od maja 2018 r. wystawiono już ponad 106 mln elektronicznych recept, z tego ponad 40 mln tylko w ciągu pierwszego miesiąca jej obowiązywania. W tym czasie najwięcej e-recept wystawiono pacjentom w wieku między 60 a 73 lata, a najstarszy pacjent miał 111 lat - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

W sumie od maja 2018 r. osoby powyżej 60 lat otrzymały ponad 60 mln e-recept, z czego zrealizowały całkowicie lub prawie ponad 50 mln. Kolejne 10 mln czeka jeszcze na realizację, która często uzależniona jest od terminu ważności e-recepty związanego z czasem trwania terapii. Jednorazowo lekarz może przepisać leki na maksymalnie 360 dni stosowania, w takim przypadku recepta będzie ważna przez 365 dni (jeżeli lekarz to zaznaczy). W przypadku antybiotyków termin jej realizacji wynosi 7 dni od daty wystawienia, 120 dni od daty wystawienia jest przewidziane na produkty immunologiczne, a 30 dni na środki odurzające i substancje psychotropowe. W pozostałych przypadkach e-recepta jest ważna 30 dni.

Jak otrzymać e-receptę

Pacjenci mogą otrzymać e-receptę w postaci wydruku informacyjnego – wówczas nie trzeba posiadać telefonu czy komputera. Wydruk informacyjny oprócz danych, które do tej pory znajdowały się na recepcie papierowej (nazwa leku i dawkowanie), zawiera także kod e-recepty, który umożliwia zidentyfikowanie jej w systemie i wydanie leku.

Pacjenci mogą też dostać SMS-a lub e-maila z wystawioną e-receptą, który wystarczy okazać w aptece (w przypadku SMS-a wraz z numerem PESEL), aby otrzymać lek. Aby otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem konieczne jest zalogowanie się na swoje Internetowe Konta Pacjenta, dostępne pod adresem pacjent.gov.pl.

Internetowe Konto Pacjenta

Niezależnie od wieku Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zachęca wszystkich do aktywowania swojego Internetowego Konta Pacjenta. Mogą w tym pomóc pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia – w 16 oddziałach wojewódzkich NFZ, od kwietnia 2019 roku, znajdują się stanowiska umożliwiające potwierdzenie profilu zaufanego oraz wykwalifikowani pracownicy, którzy pomagają w pierwszym logowaniu. Mogą nam w tym również pomóc członkowie rodziny, wnukowie, dzieci. W ten sposób bliska osoba nie tylko aktywuje konto, ale też np. sprawdzi, czy babcia, mama wykupuje leki. To ważne dla osób, które już np. nie wychodzą z domu.


Źródło: CSIOZ

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.