Apel Ministra Zdrowia do pacjentów onkologicznych

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował do pacjentów onkologicznych o zgłaszanie się – w razie podejrzenia nowotworu – do placówek medycznych i o nieprzerywanie podjętego leczenia. Zapewnił, że w dobie pandemii szpitale i oddziały onkologiczne zobowiązane są do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Apel Szumowskiego zamieszczono na stronie resortu i w mediach społecznościowych. Minister zwrócił uwagę, że w związku z pandemią COVID-19 i obawami przed zakażeniem zanotowano spadek liczby pacjentów przyjmowanych do szpitali onkologicznych, a także wzrost liczby pacjentów odwołujących wizyty.

Zaznaczył, że jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ pomyślność leczenia chorób nowotworowych zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby, a zbyt późne zgłoszenie się do lekarza daje gorsze rokowania na pokonanie choroby.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że w dobie pandemii COVID-19 szpitale i oddziały onkologiczne zobowiązane są do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa, w tym korzystania ze środków ochrony osobistej.

"Dzięki wprowadzonym standardom zgłaszający się pacjenci mają zagwarantowaną bezpieczną diagnostykę, a leczenie prowadzone jest w warunkach monitorowanych w trybie ciągłym" – podkreślił.

Wskazał, że pacjenci mogą skorzystać z konsultacji lekarskiej w formie teleporady. "W tym celu należy skontaktować się ze swoim ośrodkiem zdrowia lub umówić się na teleporadę, korzystając ze strony pacjent.gov.pl" – zalecił Szumowski.

Minister zaapelował też do wszystkich Polaków o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych. Przypomniał, że od maja następuje stopniowe odmrażanie nie tylko gospodarki, ale również ochrony zdrowia.

"Dzięki szybkiemu wdrożeniu specjalnych zasad sanitarnych podmioty lecznicze ponownie zaczynają realizować programy profilaktyki onkologicznej" – napisał.

Dodał, że informacje na temat dostępnych programów profilaktyki onkologicznej można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz na stronie pacjent.gov.pl. Informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia placówek, które realizują badania w ramach programów profilaktycznych, można znaleźć na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta – https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne. (PAP)

 

Źródło: PAP

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.