Fizjoterapia online pod okiem naukowców

Fizjoterapeuci z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu przygotowali zestawy ćwiczeń zapobiegających częstym schorzeniom związanym z siedzącym trybem życia i pracą biurową. Udostępniają je online. Do pobrania są też ćwiczenia dla seniorów.

Pracownicy Zakładu Rehabilitacji Narządu Ruchu oraz Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Reumatologicznej AWF w Poznaniu zaproponowali ćwiczenia służące profilaktyce schorzeń związanych z siedzącym trybem życia. Zestawy treningowe przeznaczone są dla osób, które przez dłuższy czas pozostawały w domach i tych, których codzienna dawka ruchu została znacznie ograniczona.

Jak podkreśla kierujący projektem prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński, regularna aktywność fizyczna zalecana jest osobom w każdym wieku. Dzieciom i młodzieży pozwala prawidłowo się rozwijać, natomiast dorosłym i seniorom - jak najdłużej utrzymać zdrowie.

"Materiały edukacyjne dotyczą choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, problemów mięśniowych w rejonie karku, zapalenia stawu ramiennego i zmrożonego barku, cieśni kanału nadgarstka, zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego oraz stawu kolanowego. Przygotowany został także zestaw ćwiczeń dla seniorów w warunkach domowych wzmacniających siłę mięśni" – wylicza dr hab. Łochyński.

Zaznacza, że ćwiczenia mają charakter ogólny, a każdy, kto szuka konkretnej porady lub pomocy fizjoterapeutycznej, powinien skonsultować się ze swoim rehabilitantem lub lekarzem.

Naukowiec zachęca do zapoznania się z ćwiczeniami i regularnych treningów. Poniżej znajdują się opisy programów treningowych wraz z nazwiskami autorów. Ćwiczenia pogrupowane są według rodzaju dolegliwości, którym mają zapobiegać:

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – dr Magdalena Goliwąs 

Problemy mięśniowe w rejonie karku – dr Piotr Kocur 

Zarostowe zapalenie stawu ramiennego lub zamrożony bark – dr Marcin Grześkowiak 

Zespół cieśni kanału nadgarstka – prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński 

Ćwiczenia w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego – dr Ewa Kamińska 

Domowy zestaw ćwiczeń dla stawu kolanowego – dr Łukasz Michałowski 

Ćwiczenia dla seniorów wzmacniające siłę mięśni w warunkach domowych – dr Ewa Kamińska 

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.