Szumowski: koronawirusa nie zlikwiduje wysoka temperatura, ale zabija go dystans

Wysoka temperatura nie zlikwiduje wirusa. Wirusa zabija dystans - przypomniał w poniedziałek (15 czerwca) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że już pod koniec tego tygodnia, gdy skończy się badanie przesiewowe na Śląsku, liczba zakażonych powinna spaść.

Zaznaczył też, że epidemia wcale się nie skończyła, choć wiele osób zachowuje się tak, jakby o tym zapomniało. „Teraz przy tej pogodzie – wiosna - wrażenie jest takie, jakby już wszystko minęło jak zły sen, a nie minęło” – ostrzegł w Programie III Polskiego Radia.

„Tutaj nie ma co liczyć na to, że ta wysoka temperatura zlikwiduje wirusa, (...) może słońce, promienie ultrafioletowe, ale to też w niewielkim stopniu. Wirusa zabija dystans” – podkreślił.

Minister stwierdził też, że do końca tygodnia zakończy się akcja badań przesiewowych u górników i ich rodzin, i wtedy „gwałtownie powinna spaść liczba zakażonych”.

„W tym tygodniu spodziewajmy się podobnych liczb zakażonych – 200 z samego Śląska. To będzie pewnie 400 z całej Polski” – prognozuje. W niedzielę resort informował o wzroście zdiagnozowanych przypadków w Polsce do 29 392. Zmarło 1 247 chorych, a wyzdrowiało już 14 226.

Minister powtórzył, że przy powitaniu i w kontaktach społecznych przede wszystkim należy zachować dystans i pamiętać o częstej dezynfekcji i myciu rąk. Po raz kolejny odniósł się też do zasad w kontekście spotkań wyborczych. Zaapelował do zwolenników kandydatów na prezydenta, by nosili maseczki, jeśli nie udaje się zachować odpowiedniego dystansu (1,5 m).

Minister pytany był również o rekomendacje dla poszczególnych regionów Polski dotyczących formy głosowania w zbliżających się wyborach prezydenckich. Odparł, że sytuacja będzie szczegółowo analizowana – gmina po gminie.

„Tam, gdzie (transmisja pozioma wirusa – PAP) będzie wysoka, będziemy rekomendowali PKW, by odbyły się wybory wyłącznie korespondencyjne” – powiedział.

Takie rekomendacje muszą być wydane na 7 dni przed wyborami, które odbywają się 28 czerwca. Jednak gdy do wykrycia zakażenia dojdzie później, to - jak zaznaczył minister - taka osoba, przebywająca na kwarantannie, powinna poinformować o tym gminę i wtedy otrzyma pakiet wyborczy. (PAP)

 

Źródło: PAP
Fot. Adam Guz/KPRM CC BY-NC-ND 2.0

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.