Dr Rajewski: zaszczepienie przeciw COVID-19 osób powyżej 60. roku życia ważne z kilku powodów

Zaszczepienie przeciw COVID-19 osób powyżej 60. roku życia jest ważne z kilku powodów – powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski. W jego ocenie nie powinny one lekceważyć zagrożenia, jakie niesie ta choroba, a także m.in. utrudnień w dostępie do ochrony zdrowia.

"Jak widzimy, do tej pory przekonanie bardzo wysokiego procenta osób powyżej 60. roku życia do szczepień przeciw COVID-19 wcale nie jest takie proste. Niechęć wielu osób jest dla mnie niezrozumiała. To seniorzy bowiem mają największe ryzyko ciężkiego przebiegu tej choroby, a nawet zgonu" - powiedział PAP dr Rajewski.

Lekarz ze szpitala zakaźnego w Bydgoszczy sam spotyka się z osobami w tym wieku, które odmawiają szczepień.

"Część mówi, że już to przechorowała. Część sądzi, że przechorowała, chociaż na pewno tego nie wie, bo nie robiła testów. Część wskazuje na opatrzność. Wiele osób jest też oszołomionych ilością informacji na ten temat i już sama nie wie, co myśleć. Jako społeczeństwo musimy zrobić wszystko, aby w najstarszych grupach wiekowych procent zaszczepionych był jak najwyższy. Dzieci niech przekonują rodziców, wnuczkowie dziadków. Trzeba włączyć w to wszystkie autorytety" - ocenił ekspert.

W jego ocenie warto też uzmysławiać osobom niezaszczepionym, jakie niesie to konsekwencje. Podkreślił także, że zaszczepienie osób powyżej 60. roku życia jest ważne z przynajmniej kilku powodów.

"To właśnie osoby powyżej 60. roku życia znacznie częściej niż młodzi korzystają z systemu ochrony zdrowia. Gdy nie będą zaszczepieni, nie trafią w jednej sekundzie do szpitala. Będą czekali na wynik testu, a czasami liczy się mocno czas. Do tego zaszczepieni mają nieskrępowany dostęp np. do sanatoriów. Nie bez znaczenia jest też zdrowie psychiczne i możliwość spokojnego planowania naszego życia. To już nie te czasy, że seniorzy siedzieli tylko w domu. Wielu z nich chce żyć aktywnie, podróżować, jechać na wesele do rodziny czy na święta. Wszystko to ułatwią szczepienia" - powiedział dr Rajewski.

Zaapelował do wszystkich osób, które jeszcze nie są zaszczepione, aby zrobić to latem i nie czekać na jesień.

"Przyjdzie sezon infekcyjny i znów będą nerwy, znów będzie niepewność i, niestety, z dużym prawdopodobieństwem znów będzie COVID-19. Im więcej będzie zaszczepionych, tym mniej będzie tej choroby" - dodał.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Tomasz Więcławski

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.