NFZ: okres kwalifikacji pocovidowej wydłużony do 12 miesięcy

Do programu rehabilitacji po przebyciu COVID-19 będzie można przystąpić nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby. Nowe przepisy mają zastosowanie do rozliczania świadczeń rehabilitacji po COVID-19 od 15 października - poinformował na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia.

Fundusz podał, że od 19 października 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ, które wydłuża okres kwalifikacji po przebyciu COVID-19 o kolejne 6 miesięcy, do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby.

Do tej zmiany odniósł się we wtorek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. "Okres kwalifikacji do rehabilitacji pocovidowej wydłużony do 12 miesięcy" - przekazał.

NFZ podał, że dzięki temu z zabiegów i ćwiczeń będzie mogło skorzystać więcej pacjentów zaznaczając, że specjaliści wskazują, iż "aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem". Program rehabilitacji pocovidowej ma pomóc im w powrocie do zdrowia.

"Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne" - przypomniał NFZ.

Przekazał dalej, że zmiana dotyczy wszystkich rodzajów rehabilitacji pocovidowej: stacjonarnej i uzdrowiskowej, ambulatoryjnej i domowej.

Nowym rozwiązaniem w nowelizacji zarządzenia jest również to, że rehabilitację pocovidową będzie mógł prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej. "To nowy typ realizatora tego świadczenia" - podkreślił NFZ.

Ponadto Fundusz poinformował, że znowelizowane przepisy doprecyzowują termin zakończenia leczenia COVID-19. "Określają go jako: datę zakończenia izolacji domowej lub datę wypisu ze szpitala lub datę wypisu z izolatorium".

NFZ zwrócił też uwagę na kolejną zmianę wprowadzaną nowelizacją przepisów. Dotyczy ona wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym).

"Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz dwa razy w tygodniu do sześciu tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od dwóch do trzech razy w tygodniu do sześciu tygodni" - wyjaśnił NFZ.(PAP)


Źródło: PAP

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.