Kraska do seniorów: ograniczcie kontakty - jesteście najbardziej narażeni w związku z COVID-19

Najwięcej zaszczepionych jest w grupie osób powyżej 60. roku życia, ale jednocześnie najwięcej tych osób umiera z powodu COVID-19, w dobie piątej fali seniorzy powinni ograniczyć kontakty z innymi osobami - mówił w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Przedstawiciel resortu zdrowia, który w niedzielę był gościem TVP Info podkreślił, że "szczepienie (przeciwko COVID-19 - PAP) w jakimś stopniu chroni nas przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją przed śmiercią, ale na pewno nie chroni przed nas przed zakażeniem".

Wiceminister zwrócił uwagę, że grupa seniorów, osób powyżej 60. roku życia w Polsce jest "dość dobrze wyszczepiona". "Osoby powyżej 60. roku życia, to jest 78 proc. wszystkich osób, które są zaszczepione. W tym przedziale wiekowym, to dość wysoki wskaźnik, ale jeśli niestety spojrzymy na wskaźnik, ile osób przegrywa walkę z koronawirusem - to są osoby głównie powyżej 60. roku życia. To jest 87 proc. wszystkich" - wskazał.

Kraska zaapelował do seniorów, by w dobie piątej fali koronawirusa i szczególnie zakaźnego wariantu omikron, ograniczyli kontakty z innymi osobami. "Wytrzymajmy jeszcze te kilkanaście tygodni (...) Tutaj statystyki są bezlitosne. Te osoby mają wiele chorób współistniejących. Każda infekcja, każde zakażenie koronawirusem może powodować zdecydowanie pogorszenie ich stanu zdrowia. Stąd mój apel: przestrzegajmy tych wszystkich naszych zaleceń, ograniczmy kontakty. Mam nadzieję, że to jeszcze kilka tygodni i będziemy powoli wychodzić z tej piątej fali" - powiedział.

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że przy dziennej liczbie zakażeń na poziomie 50 tys. przypadków, 15 proc. z nich to osoby powyżej 60. roku życia, czyli ok. 7-7,5 tys. zakażonych.

Jak mówił wprowadzenie bezpośredniego badania pacjenta w wieku powyżej 60 lat przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od wykrycia u niego zakażenia, może pozwolić na ograniczenie liczby osób, które umrą w powodu COVID-19. "Tych zgonów mamy bardzo dużo. To jedna z metod, która - mam nadzieję - pozwoli uniknąć niepotrzebnych zgonów" - zaznaczył.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że jest 48 251 nowych zakażeń koronawirusem; zmarły 23 osoby z COVID-19. Minionej doby wykonano ponad 143,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 28,6 tys. antygenowych. (PAP)


Źródło: PAP
Fot. Ministerstwo Zdrowia

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.