Co możesz zrobić, aby pomóc lekarzowi postawić dobrą diagnozę?

Przy zgłaszaniu każdego problemu lekarzowi musimy pamiętać, że to, co powiemy mu o nas i naszej chorobie, stanowi podstawę dalszej diagnostyki i leczenia - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

Ukrywanie lub pomijanie jakichkolwiek objawów działa na naszą niekorzyść i może opóźnić lub uniemożliwić odpowiednie leczenie. Lekarz nie posiada innej wiedzy na temat naszej choroby niż ta, którą uzyska od nas.

Co możesz zrobić, aby wspomóc proces diagnozy i leczenia? RPP podpowiada:

Przygotuj się do wizyty:

  • Zbierz informacje na temat swoich dolegliwości oraz nazwy wszystkich leków, które przyjmujesz i spisz je w jednym miejscu.
  • Jeśli wiesz, że podczas wizyty u specjalisty możesz się zestresować, przygotuj listę pytań, które chcesz zadać lekarzowi, i zostaw miejsce na zanotowanie odpowiedzi. Nie wstydź się zadawać pytań ani prosić o ponowne wyjaśnienie, jeśli czegoś nie rozumiesz.
  • Jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie z zapamiętaniem wszystkich informacji, poproś o towarzyszenie Ci drugiej osoby. Osoba towarzysząca będzie mogła pomóc Ci w zrozumieniu i zapamiętaniu informacji podanych przez lekarza.
  • Przed wizytą pamiętaj o czystości i higienie osobistej. Zachowanie czystości to nie tylko kwestia estetyki, ale także medyczna, która zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Każdy z nas ma dostęp do wody i mydła, więc warto o to zadbać na co dzień.
  • Zaplanuj swój czas tak, aby nie spóźnić się na wizytę. Pamiętaj, że inni pacjenci również czekają, więc warto szanować czas wszystkich osób.

W trakcie wizyty:

  • Bądź szczery i nie ukrywaj niczego przed lekarzem. Poinformuj go precyzyjnie o swoich objawach oraz powiedz prawdę o tym, od kiedy je odczuwasz. Jeśli nadużywasz środków odurzających, powiadom o tym lekarza. Nie krępuj się także mówić o rzeczach wstydliwych, ponieważ zebrane informacje będą bardzo przydatne przy ustalaniu procesu leczenia..
  • Nie bój się zadawać pytań i dopytywać, jeśli czegoś nie rozumiesz. Wspieraj się sporządzonymi przez siebie notatkami. Nie daj się zastraszyć i pamiętaj, że odpowiedzialność za skuteczność leczenia leży po obu stronach. Jeśli zdarzy się, że lekarz nie przypadł Ci do gustu, zastanów się nad zmianą specjalisty lub placówki medycznej. Masz prawo do wielokrotnych konsultacji z różnymi specjalistami oraz do bycia informowanym w sposób, który Ci odpowiada.
  • Uważnie słuchaj lekarza lub personelu medycznego oraz omów z nim plan postępowania. Zapytaj, czy i kiedy powinieneś zgłosić się na następną wizytę. Zabierz na wizytę okulary do czytania oraz aparat słuchowy, jeśli z nich korzystasz. Jeśli nie widzisz napisanych zaleceń, powiedz o tym lekarzowi.

Po wizycie u lekarza:

  • Aby osiągnąć pozytywne efekty leczenia, ważne jest, aby dokładnie stosować się do zaleceń lekarskich, w tym do ilości, częstotliwości oraz czasu przyjmowania leków oraz do stosowania innych procedur medycznych. Samodzielna modyfikacja zaleceń może prowadzić do braku postępu w leczeniu choroby. Pamiętaj także o regularnym sprawdzaniu wyników swoich badań oraz o dbaniu o profilaktykę, aby utrzymać zdrowy tryb życia. Pamiętaj, że jako pacjent ponosisz odpowiedzialność za skuteczność leczenia.

Źródło: Biuro RPP

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.