PiS zapowiada bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65+

Podczas konwencji programowej partii prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział bezpłatne leki dla seniorów od 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

W weekend 13-14 maja w Warszawie odbyła się dwudniowa konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Weekend ważnych rozmów – Programowy Ul PiS”. W trakcie spotkania politycy i eksperci dyskutowali o najważniejszych kwestiach dotyczących przyszłości Polski, takich jak gospodarka, rodzina, rolnictwo, kultura, edukacja, sport, bezpieczeństwo, energetyka, zdrowie i suwerenność w Europie. Konwencja była okazją do zaprezentowania nowych propozycji programowych partii na zbliżające się wybory parlamentarne.

Jedną z ważnych zapowiedzi była obietnica wprowadzenia bezpłatnych leków dla dzieci do 18 roku życia i seniorów powyżej 65 roku życia.

- Bezpłatne leki od 65. roku życia w bardzo krótkim czasie, oczywiście to wymaga pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale sądzę, że można też powiedzieć, że nowy rok to będzie początek tej sytuacji, ale także bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia – powiedział Kaczyński.

Do zapowiedzi prezesa PiS odniósł się Premier Mateusz Morawiecki, który we wpisie w mediach społecznościowych poinformował, że rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się propozycjami ogłoszonymi na konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich znalazły się jeszcze m.in. podniesienie świadczenia 500 plus do 800 zł oraz darmowe autostrady.

 

Fot. Prawo i Sprawiedliwość | YouTube

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.