Mała zmiana wydłuży ci życie, zwłaszcza kiedy masz cukrzycę

W leczeniu cukrzycy tzw. styl życia, czyli m.in. odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna, są tak samo ważne, jak przyjmowanie leków. Naukowcy Harvard T.H. Chan School of Public Health dostarczyli właśnie dobrych dowodów na to, że mała zmiana dietetyczna skutecznie wydłuża życie diabetykom, a swoim odkryciem podzielili się w kwietniu w British Journal of Medicine (BMJ).

Chodzi o to, co pijemy. Zespół badaczy wziął pod lupę dane o zdrowiu ponad 9 tysięcy kobiet oraz ponad 3,5 tysiąca mężczyzn, przy czym wszyscy otrzymali w którymś momencie diagnozę cukrzycy typu 2. Obserwacja trwała – bagatela – 18,5 roku. Co dwa do czterech lat w okresie obserwacji badani odpowiadali na pytania, co i jak często piją – czy napoje słodzone (lemoniady, gazowane słodzone napoje, nektary itp.), czy wodę, mleko, owocowe soki, kawę czy herbatę.

Nie było niespodzianki, że te osoby, które stroniły od słodzonych napojów, były zdrowsze i żyły dłużej. Wyższe wskaźniki przedwczesnych zgonów z dowolnej przyczyny oraz przedwczesnych zgonów z powodu chorób układu krążenia zaobserwowano zaś w grupie wielbicieli słodzonych napojów.

Z analizy wynika, że każda dodatkowa porcja słodzonego napoju podnosiła ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny o 8 proc. Jednocześnie długotrwałe zastąpienie jednej tylko porcji słodzonego napoju wodą, odtłuszczonym mlekiem, niesłodzoną herbatą czy kawą skutkowała obniżeniem ryzyka zgonu z dowolnej przyczyny o kilkanaście procent, a z powodu choroby układu krążenia – o 20 proc. Osoby pijące zdrowe napoje cieszyły się też statystycznie lepszym zdrowiem niż diabetycy raczący się słodzonymi drinkami.

Ograniczeniem tego badania jest to, że nie da się wykluczyć, iż sięganie po zdrowsze napoje to część generalnie zdrowszego stylu życia – większej aktywności fizycznej i zdrowszej diety. I oczywiście, to analiza statystyczna, jednak powinna dać do myślenia, nie tylko osobom zmagającym się z cukrzycą typu 2. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć jest to badanie obserwacyjne, w którym nie ustala się związków przyczynowo-skutkowych, a występujące zależności, to olbrzymia próba badawcza i długi czas obserwacji sugerują, że wykryte zależności są istotne.

- Osoby z cukrzycą typu 2 powinny uważać na to, co piją. Przerzucenie się ze słodzonych napojów na zdrowszą alternatywę przyniesie im dużo korzyści zdrowotnych – komentuje główny autor badania Qui Sun.

Tego rodzaju rekomendację powinni sobie wziąć do serca także zdrowi. Nieprzypadkowo podbój rynku przez różne słodzone napoje zbiegł się w czasie z rozwojem rozmaitych zdrowotnych plag społecznych: nadwagi, otyłości, cukrzycy, próchnicy itd.


Źródło: zdrowie.pap.pl | Justyna Wojteczek

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.