Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Uroczystość zorganizowano w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher.

Jak powiedział Prezydent, celem przygotowanych rozwiązań jest wspieranie profilaktyki i leczenia seniorów.

- Szacuje się, że w 2040 r. seniorzy stanowić będą prawie 15% naszego społeczeństwa. Prognozy te wymagają systemowego rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia – mówił Prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że program w perspektywie długofalowej przyniesie oszczędności dla całego systemu ochrony zdrowia, poprzez wdrożenie systemowych rozwiązań, zwiększenie liczby oddziałów opieki geriatrycznej i inne działania wspierające w myśl idei „jak najbliżej seniora”.

– Temat związany z opieką zdrowotną nad osobami starszymi, nad seniorami czasem mówimy, ale tak naprawdę chodzi o osoby w podeszłym wieku, powyżej 75 lat, kwestia opieki nad nimi, to jest jedno z fundamentalnych zagadnień w zakresie opieki zdrowotnej na najbliższe dziesięciolecia – powiedział Prezydent.

Andrzej Duda wskazał w tym kontekście, że średnia długość życia kobiet i mężczyzn w Polsce wzrosła. – Wiadomo, że im wiek bardziej podeszły, tym więcej opieki zdrowotnej wymagają osoby, które w takim wieku się znajdują – dodał, uzasadniając konieczność dodatkowych rozwiązań.

Zgodnie z założeniami planowane jest powstanie „Centrów Zdrowia 75+” na poziomie powiatów – ponad 300 takich placówek w Polsce. Obejmować one będą zarówno świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, konsultacje bieżących problemów, opiekę dzienną, a także domową. Ofertę cechuje dostępność dla każdego seniora.

Kwalifikacja do programu odbywać się będzie na podstawie badań diagnostycznych.

- Mam nadzieję, że w ciągu 5 lat system będzie zorganizowany. Pracowaliśmy nad nim przez lata, prawie 6 lat – zaznaczył Prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, iż w związku z rosnącą liczbą seniorów w Polsce należy podejmować działania uprzedzające. Takim właśnie przedsięwzięciem jest projekt „Centrów Zdrowia 75+”. Prezydent zaznaczył również, że finansowanie placówek odbywać się będzie w głównej mierze na poziomie centralnym, ograniczając wkład powiatów do minimum.

ZOBACZ: Projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej [Plik PDF]


Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.