NFZ przypomina o bezpiecznym przyjmowaniu leków

Jak podkreślił Narodowy Fundusz Zdrowia, polipragmazja występuje gdy dana osoba przyjmuje 5 lub więcej różnych rodzajów leków, w tym leki bez recepty; przyjmuje leki przez dłuższy czas; leki o wykluczającym się działaniu; niewłaściwe leki.

NFZ zaznaczył, że ryzyko polipragmazji zwiększa się wraz z liczbą przyjmowanych leków oraz zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji.

W komunikacie eksperci podkreślili, że starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

By bezpiecznie przyjmować leki należy na wizytach u lekarza mieć przy sobie aktualny spis zażywanych leków oraz suplementów diety wraz z określonymi dawkami. Ponadto należy informować lekarza rodzinnego oraz farmaceutę o poradach i zaleceniach otrzymanych od innych specjalistów.

NFZ przypomina, że nie należy stosować leków i suplementów z polecenia znajomego, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ pokazał jak należy prawidłowo przechowywać leki. Zawsze należy trzymać leki w miejscach niedostępnych dla dzieci. Większość leków należy trzymać w temperaturze pokojowej (tzn. 15-25 st. C). Jak podkreślił Narodowy Fundusz Zdrowia, polipragmazja występuje gdy dana osoba przyjmuje 5 lub więcej różnych rodzajów leków, w tym leki bez recepty; przyjmuje leki przez dłuższy czas; leki o wykluczającym się działaniu; niewłaściwe leki.

NFZ zaznaczył, że ryzyko polipragmazji zwiększa się wraz z liczbą przyjmowanych leków.

By bezpiecznie przyjmować leki należy na wizytach u lekarza mieć przy sobie aktualny spis zażywanych leków oraz suplementów diety wraz z określonymi dawkami. Ponadto należy informować lekarza rodzinnego oraz farmaceutę o poradach i zaleceniach otrzymanych od innych specjalistów.

NFZ przypomina, że nie należy stosować leków i suplementów z polecenia znajomego, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

W materiałach edukacyjnych NFZ pokazał jak należy prawidłowo przechowywać leki. Zawsze należy trzymać leki w miejscach niedostępnych dla dzieci. Większość leków należy trzymać w temperaturze pokojowej (tzn. 15-25 st. C). Jeśli producent zaleca przechowywanie leku w lodówce, najlepiej trzymać go na dolnej lub środkowej półce. By zapobiegać przenikaniu promieni słonecznych, syropy i krople do oczu należy przechowywać w oryginalnych kartonowych opakowaniach. Przed użyciem leku należy sprawdzać datę ważności oraz termin przydatności leku po otwarciu.

Wśród wskazówek w przyjmowaniu leków znalazły się m.in. zażywanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, popijanie leków wodą, niepopijanie leków mlekiem ani sokami, nieprzyjmowanie leków razem z alkoholem bądź energetykami, przestrzeganie wskazówek dotyczących pory przyjmowania leków oraz unikanie przyjmowania preparatów witaminowo-mineralnych w tym samym czasie, co leki zalecone przez lekarza.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Iga Leszczyńska

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.