NFZ: przynajmniej raz w roku warto wykonać morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi

Badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie; przynajmniej raz w roku warto wykonać morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi. Pamiętać należy także o kontroli ciśnienia tętniczego krwi - przypomniał w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Profilaktyka i zdrowy styl życia w okresie zimowym" to przewodni temat akcji "Środa z Profilaktyką" przypadającej na 3. stycznia. Jak podkreślił NFZ, zima to czas wzmożonej zachorowalności na infekcje. "Wzrasta aktywność wirusów, a także zmienia się nasz styl życia. Dlatego warto szczególnie w tym okresie zadbać o swoje zdrowie" - wskazał.

Wśród nawyków, mogących wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby, wymieniono zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, dbanie o higienę snu oraz regularne wizyty lekarskie, badania profilaktyczne, przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich.

Warto zadbać, by dieta była bogata w warzywa i owoce, produkty zawierające witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E (tłuste ryby, oleje roślinne, orzechy i nasiona), produkty bogate w witaminę C (papryka, brokuły) oraz grupy B (fasola, produkty pełnoziarniste).

"Zima to czas wzmożonych zachorowań m.in. na grypę i na COVID-19. Szczepienia to bezpieczny i skuteczny sposób ochrony przed wieloma chorobami zakaźnymi" - podkreślił NFZ. Dodał, że szczepienie przeciw grypie najlepiej przyjąć w okresie poprzedzającym szczyt zachorowań, który przypada od stycznia do marca.

NFZ przypomniał również o profilaktyce. "Badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie. Dlatego przynajmniej raz w roku wykonaj morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi. Pamiętaj także o kontroli ciśnienia tętniczego krwi" - zaznaczył.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował praktyczny Kalendarz badań, który ułatwi znalezienie programu profilaktycznego oraz wskaże, które placówki go realizują. Należy zaznaczyć płeć, wybrać wiek, a kalendarz wygeneruje listę badań i dostosowanych zaleceń. Kalendarz dostępny jest na stronie internetowej.

"Środa z Profilaktyką" to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Zagadnienia powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi oraz tematami kluczowymi dla NFZ (np. otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, kampanie edukacyjne).

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji "Środa z Profilaktyką" są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Aleksandra Kiełczykowska

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.