NFZ: nawet 90 proc. nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ

Nawet 90 proc. nowotworów zależy wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ. To np. dym tytoniowy, alkohol czy niewłaściwe żywienie – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ramach cyklu "Środa z profilaktyką" NFZ przypomina, jak można ograniczyć ryzyko choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

Europejski kodeks walki z rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Pokazuje, jak dzięki prostym, codziennym działaniom można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Zalecenia są oparte na dowodach naukowych. Zalecane jest m.in., by rzucić palenie, nie pić alkoholu, zadbać o zdrową dietę i o odpowiednią aktywność fizyczną. Więcej na: www.12sposobownazdrowie.pl.

W "Poradniku pacjenta", dostępnym na stronie NFZ, są informacje o nowotworach i programach profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Fundusz przypomina też, że w ramach programu Planuję Długie Życie można wziąć udział w badaniach przesiewowych. Bezpłatnie wykonywane są: mammografia (profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 45 do 74 lat, wykonywane co 2 lata); cytologia (profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku od 25 do 64 lat, wykonywane co 3 lata); kolonoskopia (profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań).

Osoby powyżej 40 lat mogą skorzystać z programu Profilaktyka 40 Plus. Na stronie internetowej programu można wystawić sobie skierowanie na badania i sprawdzić swoją kondycję.

Działa także infolinia onkologiczna. Należy zadzwonić pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta (800-190-590) – i wybrać linię numer 3. Pacjent dowie się m.in., jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne, gdzie wykonać badania i z których programów profilaktycznych można skorzystać. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Agata Zbieg

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.