Jak słuch może wpływać na wagę
Ponad 100 milionów ludzi w Europie jest narażonych na szkodliwe poziomy zanieczyszczenia środowiska hałasem. W szczególności hałas komunikacyjny stał się głównym problemem zdrowia publicznego w wielu obszarach miejskich i jest główną formą zanieczyszczenia hałasem w Europie. Ale czy istnieje związek między długotrwałym narażeniem na hałas komunikacyjny a ryzykiem otyłości? Nowe badanie wspierane przez finansowany ze środków UE projekt LONGITOOLS przeanalizowało związek przyczynowy między budową ciała a utratą słuchu.
Miało ono odpowiedzieć na pytanie, czy funkcja słuchu jest ważna dla zrozumienia związku między narażeniem na hałas a otyłością. Wykorzystując dane z publicznie dostępnych badań asocjacyjnych obejmujących cały genom w repozytoriach takich jak UK Biobank, FINNGEN i konsorcjum Genetic Investigation of Anthropometric Traits, zespół badawczy zbadał osoby dorosłe w wieku od 52 do 63 lat. Uzyskano dane dotyczące budowy ciała (wskaźnik masy ciała BMI, obwód talii i procent tkanki tłuszczowej), a także ubytku słuchu (odbiorczy ubytek słuchu, ubytek słuchu spowodowany hałasem i upośledzenie słuchu związane z wiekiem).
Podważanie dotychczasowych przekonań
Jak podano w komunikacie prasowym projektu LONGITOOLS, wyniki badania „podważają pogląd, że wzrost wskaźników związanych z otyłością bezpośrednio powoduje utratę słuchu”. Zespół badawczy dokonał jednak interesującego odkrycia. Badacze stwierdzili, że związane z wiekiem upośledzenie słuchu może prowadzić do niższego BMI i zmniejszonego procentowego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie u dorosłych pochodzenia europejskiego. Innymi słowy upośledzenie słuchu spowodowane podeszłym wiekiem może wpływać na masę ciała i tkankę tłuszczową.
„Nasze badania dostarczają dowodów na to, że osoby starsze z problemami ze słuchem mogą doświadczać utraty wagi i zmniejszonej ilości tkanki tłuszczowej. Stanowi to wyzwanie dla osób borykających się jednocześnie z ubytkiem słuchu i niedożywieniem” — zauważa w komunikacie prasowym główna autorka badania Yiyan He z Uniwersytetu w Oulu w Finlandii, koordynatorka projektu LONGITOOLS. „Zwiększone wsparcie w zakresie żywienia ma kluczowe znaczenie dla tej wrażliwej grupy” — dodaje.
Badanie w ramach projektu LONGITOOLS (Dynamic longitudinal exposome trajectories in cardiovascular and metabolic non-communicable diseases) ma na celu określić ryzyko rozwoju chorób takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby serca i miażdżyca poprzez badanie interakcji między czynnikami środowiskowymi, stylem życia a czynnikami biologicznymi. Prace w ramach projektu dobiegną końca w sierpniu 2025 roku.
Więcej informacji: strona internetowa projektu LONGITOOLS