Każdy lekarz przepisze bezpłatny lek dla dzieci i osób powyżej 65 lat?
Do 30 sierpnia 2023 roku bezpłatne leki przysługiwały osobom powyżej 75. roku życia. Wtedy weszły w życie przepisy poszerzające grono uprawnionych o osoby powyżej 65. r.ż. oraz poniżej 18. r.ż. Leki bezpłatne przepisać może ograniczone grono lekarzy, ale też pielęgniarek (informacja poniżej), a na recepcie musi znaleźć się określony kod uprawnienia: w przypadku dzieci „DZ”, a w przypadku seniorów „S”.
Aktualnie trwają prace nad tym, by wszyscy lekarze mogli przepisywać bezpłatne leki. Jak zapowiedział w rozmowie z Serwisem Zdrowie wiceminister Miłkowski, w kwietniu lub maju projekt zmian powinien trafić do konsultacji publicznych.
Równocześnie wiceminister wyjaśnił, że lista tych leków nie powinna ulegać jakiejś dużej zmianie, bo praktycznie wszystkie leki dla tej populacji znajdują się na liście (dla osób do 18 lat to 2800 pozycji na liście refundacyjnej, dla seniorów 3754 pozycje – nie jest to jednak tożsame z liczbą leków, bo substancja czynna może występować kilka razy na liście pod różną nazwą, postacią i w różnej dawce).
– Tu przyjęliśmy praktycznie pełną listę leków, która jest przeznaczona dla tej populacji, w związku z tym właściwie nie ma już czego poszerzać. Wydatki na te leki są o 10–15 proc. wyższe od tego, co szacowaliśmy. Liczyliśmy, że będzie to około 1,6 mld zł (rocznie – red.), a jest to ok. 1,9 mld zł. To podwojenie tego, co było – wyjaśnił wiceminister.
Kiedy pacjent może otrzymać lek bezpłatnie?
Lek musi znajdować się w wykazie refundacyjnym, który jest w tej chwili uaktualniany co trzy miesiące (następna lista pojawi się w kwietniu). Pacjent musi mieć też zdiagnozowane schorzenie, które objęte jest wskazaniem w refundacji (załącznik A1 obwieszczenia refundacyjnego).
Kto obecnie może przepisać lek z listy dostępnych bezpłatnie?
Może to zrobić lekarz lub pielęgniarka, którzy mają podpisaną umowę z NFZ, w tym pediatra i lekarz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, lekarz z poradni specjalistycznej (AOS), lekarz pracujący w szpitalnym oddziale, na SOR lub Izbie Przyjęć – w tych dwóch ostatnich przypadkach wyłącznie w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.
Receptę taką może wystawić również lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania. W takim przypadku może przepisać bezpłatny lek dla siebie lub bliskich członków swojej rodziny.