Warszawa: Miasto kontynuuje akcję „Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe”

W zeszłym roku na terenie Warszawy w miejskich przychodniach i szpitalach pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizyt. Z tego powodu wydłużają się kolejki do lekarzy, w tym również do lekarzy specjalistów - alarmuje stołeczny magistrat, który kontynuuje akcję „Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe”

Warszawscy urzędnicy przypominają, że wystarczy wcześniej skontaktować się z placówką medyczną i odwołać wizytę. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa, że z wolnego terminu skorzysta inna potrzebująca osoba.

- W ubiegłym roku, w 9 miejskich szpitalach i sieci przychodni, nie odbyło się ponad 235 tys. wizyt. To oznacza, że średnio każdego dnia pacjenci nie zjawili się na ponad 640 umówionych konsultacjach. Dlatego, aby uświadomić mieszkańcom i mieszkankom Warszawy, że z tych terminów mogła skorzystać inna osoba potrzebująca pomocy lekarza, kontynuujemy naszą miejską akcję „Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe” – komentuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.

- Systematycznie wprowadzamy w naszych podmiotach rozwiązania, które ułatwiają wcześniejsze odwołanie wizyty. W tym celu dzwonimy do pacjentów, wysyłamy SMS-y przypominające o terminie konsultacji, udostępniamy również możliwość całodobowego odwołania wizyty za pośrednictwem portali pacjenta i dedykowanych adresów e-mail. Dzięki temu widzimy, że licznik nieodwołanych wizyt maleje, ale nadal jest to problem – dodaje wiceprezydentka.

W 2022 roku w miejskich placówkach medycznych nie odbyło się niemal 330 tys. wizyt, a to oznacza, że ubiegłoroczna kampania przyniosła spadek nieodwołanych wizyt o ponad 90 tysięcy. Jednak ponad 235 tys. nieodwołanych w 2023 r. wizyt to wciąż bardzo duża liczba.

„Dlatego ODWOŁUJ NIE BLOKUJ” - apeluje warszawski ratusz.


Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.