MZ: choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce

W środę Ministerstwo Zdrowia przypomniało, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, znacznie wyprzedzając nowotwory. Dodało, że mogą one prowadzić m.in. do zawału serca czy udaru mózgu.

W dniach 17-24 kwietnia obchodzony jest "Tydzień dla serca". Jego celem jest promowanie profilaktyki chorób układu krążenia.

"Choroby układu krążenia są w główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, znacznie wyprzedzając nowotwory. Mogą prowadzić m.in. do zawału serca czy udaru mózgu. Zgodnie z danymi NFZ w 2022 r. zanotowano w Polsce 73,9 tys. przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, z czego 89 proc. stanowiły udary pierwszorazowe" – przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał, że do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa i udar mózgu. Zaznaczył, że stanowią one najczęstszą przyczynę zgonów.

"Według danych NFZ wartość refundacji świadczeń w 2022 r. z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł, a wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł" – przekazał NFZ.

Wśród czynników ryzyka chorób serca należy wymienić nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu), upośledzoną tolerancję glukozy, palenie tytoniu, nadwagę i otyłość, brak aktywności fizycznej i spożywanie alkoholu.

W leczeniu i profilaktyce chorób układu krążenia kluczowe znaczenie ma zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych i utrzymywanie właściwej masy ciała. Należy m.in. ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych i soli, uprawiać regularnie aktywność fizyczną i dbać o poprawne stężenie cholesterolu. Jego wartość powinna zawierać się w przedziale 180-200 mg/dl.

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK). W 2023 r. skorzystało z niego ponad 570 tys. pacjentów.

Program ChUK przeznaczony jest dla osób w wieku od 35 do 65 lat, które nie mają rozpoznanej cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii lub choroby układu krążenia i nie korzystały z badań w ramach tego programu w ostatnich pięciu latach.

Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

W ramach programu lekarz lub pielęgniarka POZ przeprowadzi z daną osobą wywiad oraz sprawdzi ciśnienie tętnicze krwi, zmierzy BMI oraz pokieruje na badania krwi: stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów i glukozy. Na ich podstawie lekarz lub pielęgniarka POZ oceni, jak duże jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i przekaże dalsze zalecenia.(PAP)

 

Źródło: naukawpolsce.pl | Aleksandra Kiełczykowska

 

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.